אני לא מי שהייתי- האובדן שבהשארת הקריירה מאחור


1 דקות קריאה

נשים, קריירה ובן זוג ״מוצלח״

עד שנות ה-60, מלבד כמה יוצאי דופן, הדרך היחידה שבה הייתה יכולה אישה משכילה להבטיח לעצמה הכנסה ומעמד, היא למצוא בעל מוצלח ולבלות את שאר חייה בטיפול במשפחה ובמשק הבית.

כשאמצעי המניעה האמינים נעשו זמינים, הם לא רק אפשרו סקס בטוח לפני הנישואין, אלא גם אפשרו לנשים להשקיע בהשכלתן ולהתחייב לקריירות שלא היו זמינות להן בעבר. עקב כך, בשנות ה-80 כבר הצליחו נשים להגיע לדרגים העליונים של החברה בכוחות עצמן, ולרבות מהן היו הכנסות נאות שאפשרו להן לפרנס ילדים גם ללא נישואים.

אך באופן מפתיע, בקרב נשים מהמעמד הבינוני-גבוה המשתנים: השכלה, קריירה ובן זוג בעל קריירה מצליחה עדיין קשורים זה בזה. מחקרים מראים שנשים משכילות בעלות קריירה, לרוב נישאות לגברים שדומים להן – גברים משכילים המסורים לקריירות המצליחות שלהם.

זוגות אלו, ממעמד בינוני-גבוה מנהלים חיים שונים, לא רק מהמעמדות הנמוכים, אלא גם מדורות קודמים. בתוך משק הבית, רבים מהם מתפקדים כצוות בכל היבטי החיים. שניהם נוטים להרוויח יפה, ושניהם מיומנים בטיפול בילדים וביצוע מטלות הבית. יש להם יותר מן המשותף זה עם זה מאשר עם בני מינם במעמדות הנמוכים. הדבר שמבדיל אותם יותר מכול משאר האוכלוסייה, הוא התמסרותם המוחלטת לשני דברים – הקריירה והילדים.

אך כשרילוקיישן דופק על דלתם של זוגות אלו, הנשים הן אלו שלרוב יקטעו את הקריירה שלהן, יוותרו על הזדמנויות רבות, ויעברו למדינה חדשה בעקבות הקריירה של בן זוגן. המאזן הכמעט שוויוני במטלות הבית וגידול הילדים שאפיין את חייהם בישראל, מופר. משימות הבית והמשפחה מועברות לאחריותה הכמעט בלעדית. 

גם אם הרילוקיישן הוא זמני, התמרכזות חייה של האישה סביב הבית יחד עם הוויתור על הקריירה, מהווים פגיעה אנושה בתחושת הזהות שלה. 

אני לא מי שהייתי, אז אמציא את עצמי מחדש

אין מצבים רבים בחיים שבהם אדם נקרע מכל כך הרבה קשרים, מקומות, זיכרונות ופעילויות כמו רילוקיישן. פעילויות רבות עליהן מבוססת הזהות נפגעות: הרגלים, ערכים, תחביבים, קריירה, קשרים חברתיים ומשפחתיים. פעילויות אלו נותנות תחושה של החזקה. בלעדיהן עלולה להתעורר תחושה של יתמות רוחנית ותרבותית. לכן, נשים רבות הנמצאות ברילוקיישן בעקבות עבודתו של בן הזוג, מתארות חוויה של זרות פנימית: ״אני לא מי שהייתי״ ומדברות על הצורך ב״להמציא את עצמי מחדש״.

תחושת השבר בזהות בא לידי ביטוי בירידה בביטחון העצמי והערך העצמי, ובקשיים רגשיים כגון חוסר אונים דיכאון, חרדה או בתסמינים גופניים כגון כאבי ראש, כאבי בטן אסתמה ושינויים בתיאבון. נשים רבות נתקלו בעקבות המעבר בתופעות גופניות חדשות כגון אלרגיות, דלקות ,מחלות עור, וקשיי פוריות.

הניתוק מהקריירה שמהווה מרכיב חשוב ביותר המקנה ערך ותחושת סיפוק בחיים בזהות העצמית של נשים, חותר תחת תחושת הביטחון והערך העצמי שלה ומערער את היציבות והמשמעות בחייה. 

חשוב לציין שלא כולן חוות משבר עם המעבר ואכן ישנן נשים שעשויות ליהנות מההפוגה בשגרה הלחוצה שהקריירה מביאה איתה, אבל זאת במידה ומתקיימים שני תנאים. הראשון: ההפוגה המקצועית קצרה יחסית ותחומה בזמן. והשני הוא שהזמן שהתפנה מהעיסוקים המקצועיים אינו מופנה באופן בלעתי לטיפול בילדים קטנים ו/או לתחזוקת הבית.

אנג׳ל, מ. (2014). אמהות עובדות. אלכסון.

סלובודין, א. (2018). נוסעות סמויות, רסלינג.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.